Blisko

Wyposażenie do magazynu. Jak zadbać o organizację przestrzeni?

 • Home
 • /
 • Blog
 • /
 • Wyposażenie do magazynu. Jak zadbać o organizację przestrzeni?

separator parkingowy

W magazynie powinna znajdować się niezbędna infrastruktura ułatwiająca wykonywanie zadań pracownikom oraz umożliwiająca bezpieczne przewożenie i składowanie towaru. Zadbaj więc o każdy detal wyposażenia, a w szczególności zwróć uwagę na elementy zapewniające bezpieczeństwo, np. odbojnice, separatory czy najazdy gumowe. Zapoznaj się z treścią artykułu i sprawdź, jak prawidłowo zorganizować przestrzeń magazynową.

Praktycznie i bezpiecznie – na co zwrócić uwagę urządzając magazyn?

Przy aranżacji przestrzeni magazynowej zwróć uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo oraz właściwe ustawienie regałów. Zadbaj więc o odpowiednią ilość separatorów, barierek, odbojów gumowych oraz najazdów. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko wystąpienia wypadku i związanych z nim potencjalnych strat. Z kolei umeblowanie magazynu powinno uwzględniać profil i skalę działalności Twojej firmy, łatwość przemieszczania się czy bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Zwróć również uwagę na odpowiedni sprzęt do transportowania ładunków. Wózki widłowe, podnośniki, paleciaki czy suwnice powinny zapewniać jak największą ergonomię pracy oraz mieć odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.

Infrastrukturę techniczną powinna uzupełniać część socjalna oraz biurowa. Należy więc wyodrębnić pomieszczenie, w którym pracownicy będą wykonywać obowiązki związane z dokumentacją oraz komputerową rejestracją towarów, wydań lub kontroli stanów magazynowych. Personel musi mieć również dostęp do szatni oraz sanitariatów.

Zacznijmy od podstaw: umeblowanie

W większości magazynów do składowania towarów służą regały, na których ustawia się palety z towarem. Są one na stałe przymocowane do podłoża i mają charakter modułowy, a więc można je w dowolny sposób rozbudowywać i zmieniać. Jest to wygodny i praktyczny sposób na optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Dodatkowo pracownicy mogą z łatwością operować wózkiem widłowym lub innym sprzętem pomiędzy regałami, poruszając się po specjalnie do tego celu wyznaczonych ścieżkach. Pamiętaj, aby zabezpieczyć regały gumowymi narożnikami, a także w wyznaczonych miejscach zamontować odboje.

W magazynach sprawdzą się również mniejsze meble, na których można składować drobne materiały w niewielkich ilościach, np. śruby, podkładki czy złączki elektryczne. Do przechowania towarów nadają się między innymi kuwety, zamykane pojemniki lub skrzynie. Z kolei nawinięte na szpule druty i przewody można zawiesić na specjalnych tego celu przeznaczonych hakach, dzięki czemu uzyskuje się łatwy dostęp do kabli, które po przecięciu nie plączą się i nie leżą na podłodze.

Logistyka magazynowania: jaki sprzęt jest potrzebny?

Sprzęt magazynowy pomaga usprawnić transport i składowanie towarów. Przy wyborze odpowiednich urządzeń należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak: rodzaj przechowywanych materiałów, wielkość palet czy wysokość półek. Dokonując zakupów, zwróć uwagę na odpowiednią jakość wykonania maszyn, parametry techniczne oraz stabilność. Urządzenia nie mogą się chwiać, ponieważ mogłoby to skutkować uszkodzeniem mienia lub groźnym wypadkiem. Koszty nabycia nowych maszyn są przeważnie duże, ale pozwalają zmniejszyć liczbę operacji ręcznych a jednocześnie zwiększyć wydajność pracy. Najczęściej spotykany sprzęt magazynowy to:

 • wózki widłowe, spalinowe lub elektryczne,
 • wózki ręczne,
 • paleciaki,
 • dźwigi.

separatory parkingowe sklep

Odbojnice, separatory i inne zabezpieczenia

Urządzając przestrzeń magazynową, pamiętaj także o elementach, które poprawiają bezpieczeństwo oraz usprawniają poruszanie się po hali. Są to m.in.:

 • kauczukowe zabezpieczenie na narożnik,
 • odboje gumowe do magazynu,
 • najazd gumowy,
 • odbojnice gumowe do ramp,
 • separator parkingowy,
 • barierki ochronne,
 • oraz inne elementy.

Dzięki temu znacznie spadnie liczba wypadków, groźnych dla zdrowia sytuacji, a pracownicy będą mieć większe poczucie komfortu oraz zwiększy się wydajność ich pracy.

Zadbaj o każdy szczegół z KRM-TRADE!

Jeśli budujesz lub urządzasz magazyn, zadbaj o każdy element, który wpływa na bezpieczeństwo oraz ułatwia pracę. Oferujemy wysokiej jakości wyroby gumowe: odboje do ramp, separatory czy kauczukowe narożniki, które chronią infrastrukturę przed uszkodzeniem. Zamów produkty w naszym sklepie lub skontaktuj się z działem handlowym, a my doradzimy Ci optymalne rozwiązanie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o przemyśle gumowym? Śledź naszego bloga, aby uzyskać aktualne informacje o produktach gumowych i bieżących wydarzeniach.