Blisko

Wszystko, co musisz wiedzieć o serwisowaniu i wymianie opon wózków widłowych

 • Home
 • /
 • Blog
 • /
 • Wszystko, co musisz wiedzieć o serwisowaniu i wymianie opon wózków widłowych

Opony do wózków widłowych producent

Pojazdy oraz maszyny znajdujące się na wyposażeniu firmy muszą przechodzić okresowe przeglądy techniczne. Dotyczy to również wózków widłowych, od których stanu zależy bezpieczeństwo w firmie oraz wydajność pracy. W trakcie oględzin muszą być dokładnie sprawdzone wszystkie ważne podzespoły, w tym ogumienie, hamulce oraz akumulator. Zapoznaj się z treścią artykułu i sprawdź, co musisz wiedzieć o serwisowaniu tych pojazdów i wymianie opon w wózkach widłowych.

Od czyszczenia do kontroli wszystkich komponentów

Przestrzegając wyznaczonych terminów i prostych zasad możesz utrzymać wózek widłowy w należytym stanie przez bardzo długi czas. Przede wszystkim musisz pamiętać, aby pojazd był czysty i zadbany. Sprawdź zatem, czy wszystkie kontrolki, światła, naklejki są dobrze widoczne. Większość elementów możesz wyczyścić wilgotną szmatką lub sprężonym powietrzem. Co pewien czas musisz również sprawdzić wszystkie elementy wózka widłowego.

Przeprowadzamy oględziny sprzętu

Pewnie zastanawiasz się, od czego zacząć oględziny wózka widłowego. Możesz ułatwić sobie to zadanie, korzystając z poniższej checklisty, dzięki której po kolei sprawdzisz wszystkie elementy i niczego nie pominiesz. Kontrola powinna polegać na sprawdzeniu przede wszystkim:

 • akumulatora,
 • silnika,
 • opon,
 • masztu i wideł,
 • podwozia,
 • układów hydraulicznych,
 • hamulców,
 • świateł,
 • pasów bezpieczeństwa.

Główny przegląd pojazdu powinien się odbywać co 2000 przepracowanych godzin. W międzyczasie przeprowadź kontrolę pośrednią oraz małe oględziny widlaka.

Opony pełne do wózka widłowego

Jak dbać o silnik, akumulator i układy pojazdu?

Każdy element wózka należy dokładnie sprawdzić, usunąć samodzielnie ewentualne usterki lub wezwać serwis. W szczególności dotyczy to silnika, który jest najdroższą częścią pojazdu. Jeśli widlak zasilany jest spalinową jednostką napędową, pamiętaj o regularnej wymianie filtrów, oleju oraz płynu chłodzącego. Mniej obsługi wymaga silnik elektryczny. W tym przypadku twój niepokój powinny wzbudzić iskry lub głośna praca układu napędowego. Jeśli zauważysz lub usłyszysz niepokojące oznaki, wezwij serwis.

Pamiętaj również o sprawdzeniu akumulatora. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy nie ma na nim widocznych pęknięć, śladów korozji, naderwanych kabli oraz innych uszkodzeń. Jeśli jest to konieczne, dolej wody demineralizowanej, a także sprawdź poziom elektrolitu. Bateria powinna być również regularnie czyszczona, na przykład sprężonym powietrzem.

Podczas kontroli musisz przeprowadzić oględziny wszystkich podzespołów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Uważnie przyjrzyj się masztowi i widłom. Sprawdź, czy nie zostały naruszone łańcuchy oraz koła pasowe. Skontroluj również stan hamulców i w razie potrzeby wyreguluj ich naciąg. Popatrz również, czy na podłodze lub powierzchniach wózkach nie ma plan, które mogą świadczyć o awarii hydrauliki. Jeśli jest to konieczne, uzupełnij poziom płynu hamulcowego.

Kiedy wymieniać opony w wózku widłowym?

Jazda na zużytych i zdeformowanych oponach jest bardzo niebezpieczna. Koniecznie zatem sprawdź ich stan! W wózkach montowane jest ogumienie pneumatyczne oraz opaski bez dętki. W tradycyjnych kołach musisz przede wszystkim skontrolować ciśnienie oraz grubość bieżnika. Pamiętaj, aby przestrzegać zaleceń producenta w tym zakresie. Jako producent polecamy opony pełne, które są trwalsze i wydajniejsze, ale i one ulegają powolnemu zużyciu. Przyjmuje się, że opaskę należy wymienić, gdy 30% oryginalnej gumy zostało zużyte. W naszej firmie możesz zaopatrzyć się w wysokiej jakości wyroby z tworzyw sztucznych. Oferujemy opony pełne do prostego montażu oraz z konstrukcją typu Quick-Lock, pozwalającą na założenie opasek na tradycyjnych felgach.

Dbaj o serwisowanie i bezpieczeństwo użytkowania!

Regularna kontrola jest konieczna dla zachowania bezpieczeństwa i pełnej sprawności wózka widłowego. Nie sprawi Ci ona z pewnością kłopotu, jeśli wszystko dokładnie zaplanujesz i będziesz wykonywać czynności zgodnie z checklistą. Pamiętaj przede wszystkim o skontrolowaniu ogumienia i, jeśli jest ono zużyte, koniecznie wymień je na nowe. Oferujemy nowoczesne pełne opony, które pasują do większości wózków widłowych. Nasze wyroby produkujemy wyłącznie z wysokiej jakości tworzywa, odpornego na ścieranie i duże obciążenia. Wejdź na naszą stronę i skorzystaj z bogatej oferty!

Chcesz dowiedzieć się więcej o przemyśle gumowym? Śledź naszego bloga, aby uzyskać aktualne informacje o produktach gumowych i bieżących wydarzeniach.