Blisko

Wszystko, co musisz wiedzieć o progach zwalniających

 • KRM-Trade
 • /
 • Wszystko, co musisz wiedzieć o progach zwalniających


Montaż progów zwalniających jest jednym z najskuteczniejszych sposobów uspokojenia ruchu. Dzięki nim kierowcy, którzy nie przestrzegają przepisów, są zmuszeni do ograniczenia prędkości. W przeciwnym razie mogą ponieść nieprzyjemne konsekwencje, np. w postaci uszkodzenia zawieszenia pojazdu. W dalszej części artykułu dowiesz się, między innymi, do czego jeszcze służą progi zwalniające oraz jakie wyróżniamy ich rodzaje. Przeczytaj uważnie i dowiedz się więcej na ten temat!


Do czego służą progi zwalniające?


Dostępne na rynku progi zwalniające znajdują szerokie zastosowanie w miejscach, gdzie natężenie ruchu pieszego jest bardzo duże, np. w pobliżu szkół, przedszkoli, szpitali czy wewnętrznych dróg osiedlowych. Dzięki tego typu obiektom pieszy może łatwiej i bezpieczniej przejść przez ulicę, bez obaw, że zostanie potrącony przez rozpędzony samochód.


Ponadto progi sprawdzą się również na terenach prywatnych, placach budowlanych czy w magazynach. Dzięki nim w miejscach o dużym natężeniu ruchu nie dojdzie do zniszczenia sprzętu ani wypadku z udziałem pracowników czy osób trzecich. Czasami specjalna konstrukcja spowalniacza pozwala również zabezpieczyć kable, przewody elektryczne oraz instalacje.


Jakie rodzaje progów zwalniających wyróżniamy?


Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje progów zwalniających:


 • najazdowe (U-16), w tym m.in. wyniesione przejścia dla pieszych,

      
 • podrzutowe (U-15), a więc niewielkie wybrzuszenia na ulicy.


Inny podział spowalniaczy to:

 

 • listwowe, znajdujące się na całej szerokości jezdni

      
 • płytowe, wykonane poprzez odpowiednie ukształtowanie terenu lub zamontowanie     specjalnej konstrukcji,

      
 • wyspowe, wykonane w formie jednej lub kilku wysypek na drodze.


Poszczególne rodzaje progów różnią się nie tylko wyglądem i wielkością, ale także prędkością, z jaką może je pokonać pojazd.


Prawidłowy montaż i oznakowanie


Spowalniacz podrzutowy spełni swoje zadanie pod warunkiem, że zostanie on prawidłowo zamontowany zgodnie z zaleceniami producenta oraz oznakowany. W odległości 15-20 m przed progiem należy umieścić znak drogowy A-11 informujący o zbliżającej się przeszkodzie na jezdni. Od tej zasady są wyjątki. W strefie zamieszkania oznaczonej znakiem D-40, gdzie dominuje ruch pieszy i dopuszczalna prędkość wynosi 20 km/h, nie ma konieczności informowania kierowców o zamontowanych progach zwalniających.


Do montażu najczęściej używa się kołków rozporowych oraz śrub. Przed przystąpieniem do instalacji progu zwalniającego należy najpierw odpowiednio przygotować podłoże. Spowalniacz powinien być trwale przytwierdzony do jezdni, w sposób uniemożliwiający łatwe jego przesunięcie lub zerwanie.


Parametry, które musisz uwzględnićPlanując umieszczenie progu zwalniającego na drodze, należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak.:

    

 • natężenie ruchu,

      
 • rodzaj nawierzchni,

      
 • kategoria drogi,

      
 • odległość od zabudowań oraz budynków użyteczności publicznej,

      
 • dopuszczalną maksymalną prędkość.


Po uwzględnieniu wszystkich najważniejszych uwarunkowań można podjąć decyzję o rodzaju progu zwalniającego oraz jego parametrów, takich jak:


 • szerokość progu,

      
 • wysokość przeszkody,

      
 • długość najazdowa progu,

      
 • maksymalna prędkość przejazdu przez próg.


Nieodzowny element w ruchu drogowym


W wielu przypadkach nawet niewielkie zmniejszenie prędkości może zapobiec nieszczęściu na drodze. Dlatego wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba i możliwość, należy stosować środki zapobiegawcze w postaci progów. Dzięki naszym spowalniaczom zostaną zabezpieczeni wszyscy użytkownicy przestrzeni publicznej, ponieważ zmuszają one kierowcę do zmniejszenia nadmiernej prędkości.


Dlatego, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom dróg, nasza firma przygotowała szeroką gamę progów zwalniających podrzutowych wykonanych z wysokiej jakości gumy. Dzięki unikalnej wiedzy naszych ekspertów tworzymy produkty trwałe, bezpieczne, które wykazują dużą tolerancję na szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak deszcz, mróz i promieniowanie słoneczne.


Jeśli więc szukasz progu zwalniającego przetestowanego w trudnych warunkach, który poprawi bezpieczeństwo na drodze lokalnej lub wewnętrznej, koniecznie skorzystaj z naszej atrakcyjnej oferty. Jako producent zapewniamy również fachowe doradztwo oraz pomoc w dokonaniu wyrobu.