Blisko

Sprawdź, co robić w przypadku awarii przewodów układu chłodzenia w ciągniku!

 • Home
 • /
 • Blog
 • /
 • Sprawdź, co robić w przypadku awarii przewodów układu chłodzenia w ciągniku!

Wyroby gumowe

Lato to czas wzmożonej pracy gospodarstw rolnych, w tym intensywnej eksploatacji ciągników, które muszą znosić ekstremalne warunki. Najbardziej obciążone są ich silniki, m.in. przez zapylenie z pól, wysokie temperatury i jednostajną pracę na dużych obrotach. Z tego powodu w tym okresie powinieneś szczególnie zadbać o sprawność układu chłodzenia jednostki napędowej. Co zrobić, gdy dochodzi do jej przegrzania, np. z powodu nieszczelnych przewodów gumowych? Jakie mogą być przyczyny takiej usterki i jakich wyrobów z gumy użyć do jej usunięcia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części – sprawdź, jak zadbać o sprawność ciągnika!

Najczęstsze przyczyny awarii układu chłodzenia ciągnika

Tak naprawdę przed każdym wyjazdem w pole powinieneś zweryfikować stan techniczny ciągnika. Najwięcej uwagi poświęć układowi chłodzenia. Ewentualne przegrzanie silnika jest dla niego bardzo groźne i w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do zatarcia. Szczególnie przed sezonem letnim polecamy zrobić szczegółową kontrolę:

 • stanu gumowych przewodów rozprowadzających płyn chłodniczy – uszkodzone od razu wymień na nowe, najlepiej korzystając z części zamiennych od dobrego producenta wyrobów z gumy,
 • czystości żeberek chłodnicy – musisz zadbać o swobodny przepływ powietrza,
 • sprawności termostatu i pompy wody,
 • zaciśnięcia opasek trzymających przewody gumowe,
 • ilości płynu chłodniczego w zbiorniczku wyrównawczym.

Wykonując prace polowe, regularnie zerkaj na wskaźnik temperatury cieczy. Gdy niebezpiecznie rośnie, zatrzymaj maszynę i koniecznie zweryfikuj źródło problemu. Z naszego doświadczenia wiemy, że najczęściej powodem przegrzewania się jednostki napędowej są uszkodzenia gumowych węży układu chłodzenia ciągnika. Na szczęście ich wymiana zazwyczaj jest dość prosta, a cena zakupu nowych przystępna.

Wyroby gumowe Śląsk

Możliwe uszkodzenia przewodów układu chłodzenia

Regularnie wymieniając i stosując wysokiej jakości płyn chłodzący, zmniejszasz ryzyko poważnej usterki silnika w ciągniku. Zaniedbania w tym zakresie prowadzą m.in. do odkładania się kamienia w układzie chłodzenia, awarii pompy lub termostatu.

Z kolei najbardziej podatnym na uszkodzenia elementem całego systemu są przewody gumowe. Zazwyczaj to one są przyczyną ubytków płynu i stopniowego przegrzewania się jednostki napędowej. Nieszczelności mogą być wynikiem m.in.:

 • uszkodzenia mechanicznego – np. uderzenia ostrego kamienia,
 • stopienia, gdy przewód długi czas styka się z gorącym silnikiem lub wydechem,
 • naturalnego starzenia się wyrobów z gumy – parcenie.

Wycieki mogą pojawiać się również w miejscach łączenia – gumowe przewody wyrabiają się albo puszczają opaski zaciskowe.

Jak przygotować się do naprawy układu ciągnika Ursus?

Układy chłodzenia w ciągnikach zazwyczaj są bardzo proste, szczególnie w maszynach rolniczych starszej konstrukcji. Pamiętaj, aby naprawę wykonywać zawsze po wystudzeniu silnika! Wcześniej musisz zaopatrzyć się w solidne opaski zaciskowe i wysokiej jakości węże gumowe. Możesz je zamówić u nas – jesteśmy ich producentem i sprzedajemy m.in. przewody do ciągników Ursus. Wykorzystana do wytwarzania przewodów guma EPDM gwarantuje ponadprzeciętną żywotność!

Zalety przewodów z gumy EPDM

Naprawiając silnik z wykorzystaniem tych przewodów, zmniejszasz ryzyko ponownej awarii układu chłodzenia. EPDM to tworzywo wykonane z kauczuku etylenowo-propylenowo-dienowego. Guma ta ma wiele istotnych zalet i doskonale nadaje się do produkcji takich wyrobów, gdyż:

 • wytrzymuje temperatury od -40ºC do 110ºC,
 • wykazuje się odpornością na wiele olejów, smarów, kwasów organicznych i nieorganicznych, substancji zasadowych, płynów hydraulicznych, czy rozpuszczalników polarnych,
 • bardzo wolno się starzeje, nawet przy długotrwałym wystawieniu na promieniowanie UV,
 • jest odporna na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne.

Wybierz wyroby gumowe sprawdzonej jakości!

Odpowiednio dbając o układ chłodzenia silnika, na pewno wydłużysz żywotność swojej maszyny rolniczej. Pamiętaj, aby jak najszybciej usuwać każdą zauważoną nieszczelność. Zawsze stawiaj na dobrej klasy wyroby z gumy – najlepiej zamów je w naszej firmie KRM-TRADE! Jako producent przewodów gumowych z EPDM, w tym do ciągników Ursus, gwarantujemy najwyższą ich jakość. Złóż zamówienie już dziś i skorzystaj z atrakcyjnych cen!

Chcesz dowiedzieć się więcej o przemyśle gumowym? Śledź naszego bloga, aby uzyskać aktualne informacje o produktach gumowych i bieżących wydarzeniach.