Blisko

Odboje, osłony, bariery. Poznaj sprawdzone sposoby na bezpieczeństwo w magazynie

 • Home
 • /
 • Blog
 • /
 • Odboje, osłony, bariery. Poznaj sprawdzone sposoby na bezpieczeństwo w magazynie

Odboje gumowe

Planując wyposażenie magazynu, weź uwagę zakup elementów, które poprawią bezpieczeństwo pracy. Są to przede wszystkim gumowe odboje do ramp, bariery oraz osłony. Wyroby te powinny być wykonane z trwałego i elastycznego materiału, odpowiedniego, by zamortyzować uderzenia oraz wstrząsy. Zapoznaj się z dalszą częścią artykułu i poznaj sprawdzone sposoby na bezpieczeństwo w magazynie.

Czynniki ryzyka w budynkach produkcyjnych i magazynowych

W halach magazynowych oraz produkcyjnych powinny zostać wdrożone rozwiązania minimalizujące ryzyko wystąpienia wypadku. Pracownicy obsługujący maszyny oraz wózki widłowe muszą ściśle przestrzegać wewnętrznych procedur, ponieważ w takich miejscach łatwo może dojść do groźnego zdarzenia, w wyniku którego ucierpi człowiek, konstrukcja lub mienie firmy. Nie mniej ważne niż same przepisy są także odpowiednie zabezpieczenia techniczne, takie jak:

 • odbojnice, chroniące rampy oraz ściany,
 • elastyczne bariery,
 • oznakowanie regałów oraz ciągów komunikacyjnych.

Zabezpieczanie ścian i ramp odbojnicami – jak to zrobić?

Ściany magazynu oraz rampy narażone są na uderzenia, jakie mogą spowodować manewrujące pojazdy. Konieczne jest zatem zastosowanie odpowiednich produktów zabezpieczających elewację budynku. Świetnie do tego celu nadają się odbojnice, które wykazują właściwości amortyzujące i skutecznie niwelują wstrząsy. Jako renomowany producent posiadamy w sprzedaży wysokiej jakości wyroby gumowe, które znakomicie absorbują wszelkie uderzenia. Proponowane przez nas odboje rampowe zostały wykonane z bardzo trwałego i jednocześnie elastycznego tworzywa EPDM. Ponadto gumy posiadają otwory na śruby oraz wgłębienia, co pozwala na ich bezpieczny i stabilny montaż. Do przymocowania odbojnicy potrzebujesz jedynie wiertarki i wkrętów. Przed wykonaniem prac instalacyjnych, zastanów się, gdzie i na jakie wysokości umiejscowić zderzaki. Możesz je przymocować nie tylko do ramp, ale również bezpośrednio do ścian oraz słupów.

Odboje do ramp

Bariery chroniące wyposażenie i elementy konstrukcyjne

Magazyny oraz hale produkcyjne są miejscami o natężonym ruchu. Łatwo może zatem dojść do groźnego incydentu spowodowanego na przykład uderzeniem wózka widłowego w regał. Dlatego niezbędnym wyposażeniem poprawiającym bezpieczeństwo w takich lokalizacjach są również bariery ochronne. Wykonane z kauczuku zabezpieczenia znakomicie osłaniają słupy, narożniki, szlaki transportowe oraz bramy wjazdowe. Zabezpieczają przed uszkodzeniem nie tylko konstrukcje budynków, mienie firmy, ale również maszyny, wózki widłowe oraz pracowników. Ich głównymi zaletami są: prosty montaż, niska cena oraz wysoka skuteczność. Ponadto osłony można przymocować bezpośrednio do konstrukcji bez ingerowania w posadzkę. Wykazują właściwości amortyzujące oraz są przeważnie pokryte taśmą ostrzegawczą z żółto-czarnymi pasami. Dzięki temu są dobrze widoczne nawet w zaciemnionym miejscu. W skład barier ochronnych wchodzą różnego rodzaju elementy: odbojnice pionowe i poziome, słupki, gumowe zabezpieczenia narożników, kolumn i słupów czy wygrodzenia stałe i ruchome. Stanowią zatem kompleksowe zabezpieczenie wszystkich newralgicznych miejsc w magazynie, skutecznie redukując możliwość wystąpienia zniszczeń lub groźnego wypadku.

Pamiętaj o odpowiednim oznakowaniu!

Dla zachowania prawidłowej organizacji i bezpieczeństwa pracy bardzo ważne jest również prawidłowe oznakowanie magazynu. Powinno być ono dobrze zaplanowane, czytelne i ułatwiać poruszanie się po magazynie. Oznaczenia występują w wielu formach i można je podzielić na:

 • poziome, wyznaczające ciągi komunikacyjne,
 • regałów magazynowych i miejsc paletowych,
 • informacyjne i BHP.

Naklejki muszą być wykonane z trwałego, widocznego i odpornego na ścieranie materiału. Dzięki znakom umieszczonym w różnych miejscach magazynier łatwiej może znaleźć towar na hali, co przekłada się na bezpieczeństwo i wydajność pracy.

Postaw na solidne osłony gumowe w swoim zakładzie!

Jeśli prowadzisz zakład produkcyjny lub firmę logistyczną, musisz zadbać o odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Postaw więc na solidne wyroby gumowe wykonane z wysokiej jakości materiałów. Naszej produkcji odboje do ramp, osłony oraz elementy barier ochronnych to produkty sprawdzone i posiadające odpowiednie atesty. Znakomicie absorbują uderzenia, chroniąc konstrukcję budynku, mienie firmy oraz pracowników.

Chcesz dowiedzieć się więcej o przemyśle gumowym? Śledź naszego bloga, aby uzyskać aktualne informacje o produktach gumowych i bieżących wydarzeniach.