Blisko

Koła do taczek – jakie wybrać i jak je wymienić?

 • Home
 • /
 • Blog
 • /
 • Koła do taczek – jakie wybrać i jak je wymienić?


Wielu osobom może wydawać się, że taczka, która służy przede wszystkim do transportowania różnych produktów w gospodarstwie domowym lub na budowie, jest prostym narzędziem. Jednak jej poprawne działanie zależy od odpowiedniej jakości kółka, które w trakcie pracy poddawane jest dużym obciążeniom. Obręcz oraz opona powinny być zatem wykonane z naprawdę solidnych materiałów, a także dopasowane do specyfiki terenu i rodzaju wykonywanych czynności. Zapoznaj się z treścią artykułu i dowiedz się więcej na temat kół do taczek oraz ich wymiany.


Czym wyróżniają się kółka do taczek?


Przed zakupem taczki warto chwilę zastanowić się nad tym, do czego będzie ona służyła i wybrać model odpowiedni do przyszłych zadań. Szczególnie istotne są koła, ponieważ to one szczególnie narażone są na działanie dużych sił oraz uszkodzenia. Przy zakupie nie kieruj się wyłącznie ceną – zwróć przede wszystkim uwagę na jakość wykonania, trwałość oraz rodzaj materiałów użytych do produkcji wózków. Odpowiednio dobrane części zamienne z pewnością posłużą bardzo długo, nawet jeśli taczka będzie często używana i jeździła po nierównym terenie. Nie bez znaczenia jest również prawidłowy montaż kół i odpowiednio mocne dokręcenie śrub. Dostępne w sprzedaży koła do taczek składają się z trzech podstawowych elementów:   

 • opony,

 • felgi,

 • łożysk.


Każda z tych części musi być odporna na wstrząsy, działanie czynników atmosferycznych oraz duże obciążenia. Dlatego kupuj gotowe sprzęty, ale i części zamienne tylko od sprawdzonego producenta.


Jakie koła i opony są dostępne?


Dostępne w sprzedaży koła mogą mieć felgę:

 • stalową,

 • plastikową.


Obręcz metalowa jest z pewnością bardziej odporna na uderzenia i duże obciążenia. Jednak może być podatna na korozję (jeśli nie została pokryta odpowiednim preparatem) i jest z pewnością cięższa niż felga wykonana z tworzywa sztucznego. Jeśli szukasz zatem lekkiego koła, być może lepszym rozwiązaniem będzie obręcz plastikowa. Wadą kół wykonanych na bazie tworzywa sztucznego jest z kolei mniejsza odporność na uszkodzenia mechaniczne. Zatem taką taczką będziesz musiał posługiwać się ostrożniej.

Bardzo ważne jest także ogumienie, które powinno być wykonane z odpowiedniej jakości materiału. Wyróżnia się opony: 

 • pełne,

 • dętkowe.


Większą trwałość wykazuje opona pełna zwana również pneumatyczną. Ten rodzaj ogumienia sprawdzi się na budowach oraz innych miejscach, gdzie koła narażone są na uszkodzenia. Natomiast opony dętkowe nie są tak trwałe, dlatego ich zakup nie zawsze jest opłacalny. Dętka bowiem narażona jest na przebicie, a do okresowego uzupełniania powietrza potrzebna jest pompka.Kiedy wystarczy naprawa?


Nie zawsze, gdy dojdzie do uszkodzenia koła do taczki, konieczna jest jego wymiana. W przypadku drobnej usterki wystarczy naprawa ogumienia. Dotyczy to takich sytuacji jak na przykład przebicie dętki czy lekkie uszkodzenie opony. Po przeprowadzeniu reperacji można dalej korzystać z taczki. Jeśli chcesz, aby koło służyło jak najdłużej, kupuj części od renomowanego producenta, który oferuje wysokiej jakości wyroby z gumy.


Wymiana kół do taczek krok po kroku


Po pewnym czasie konieczna jest jednak wymiana kółka do wózka taczkowego. Najczęściej jest to spowodowane uszkodzeniem łożyska, felgi lub zniszczeniem opony. W celu przeprowadzenia naprawy będziesz potrzebował: 

 • klucza, np. z nasadką, grzechotki lub francuskiego,

 • młotka,

 • osi mocującej,

 • ewentualnie nowego łożyska.


Wymiana koła do taczki nie należy do skomplikowanych czynności. Musisz przede wszystkim pamiętać o użyciu odpowiednich narzędzi i dokładnym dokręceniu śruby, żeby nie spowodować wypadnięcia osi z uchwytów wózka.


Postaw na produkty wysokiej jakości!


Jeśli planujesz wymianę koła w taczce, postaw na produkty renomowanej firmy. Oferujemy wysokiej jakości wyroby z gumy, które spełniają wszelkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i pasują do większości popularnych wózków. Jako producent z wieloletnim doświadczeniem na rynku jesteśmy w stanie wykonać również koła o niestandardowych wymiarach, na specjalne zamówienie klienta. Posiadamy nowoczesny sprzęt i zatrudniamy tylko wykwalifikowanych pracowników.  Sprawdź naszą ofertę, a przekonasz się, że zakupione koła do taczki posłużą Ci przez bardzo długi czas.

Chcesz dowiedzieć się więcej o przemyśle gumowym? Śledź naszego bloga, aby uzyskać aktualne informacje o produktach gumowych i bieżących wydarzeniach.