Blisko

Jak wybrać opony pełne do wózka widłowego?

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Jak wybrać opony pełne do wózka widłowego?

Pełne opony do wózków widłowych


Dostępne na rynku opony do wózka widłowego dzielą się na pneumatyczne oraz pełne. W środku tego pierwszego rodzaju ogumienia znajduje się dętka wypełniona powietrzem. Ten typ opon pomimo pewnych zalet, takich jak niska cena czy komfort prowadzenia pojazdu, ma istotną wadę, a mianowicie podatność na uszkodzenia. Dlatego systematycznie wypierane są one przez znacznie trwalsze ogumienie pełne, które znakomicie sprawdza się niemal w każdych warunkach. Sprawdź, jakie opony najlepiej wybrać do wózka widłowego oraz poznaj sposoby ich montażu. Przeczytaj koniecznie dalszą część artykułu!


Korzyści, jakie dają opony pełne


Podstawową zaletą opon pełnych jest ich trwałość. Koła znajdujące się w wózkach widłowych poddawane są dużym i zmiennym obciążeniem. Dlatego zwykłe opony dętkowe często pękają, narażając firmę na dodatkowe koszty i niepotrzebne przestoje. Natomiast wózek wyposażony w ogumienie pełne znakomicie porusza się po każdym podłożu, nawet przy dużym obciążeniu. Nawet jeśli działają na nie olbrzymie siły, koła nie odkształcają się i wykazują dużą przyczepność. W przypadku gdy pojazd wjedzie na jakiś ostry przedmiot, np. gwóźdź, wystarczy tylko wyjąć go z koła  i można kontynuować pracę. Dlatego zakup opon pełnych jest zdecydowanie bardziej opłacalny.


Jak dobrać rozmiar?


Podczas zakupu nowej części bardzo istotne jest sprawdzenie jej kluczowych parametrów. Znalezienie odpowiedniej opony jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa pracy. Najlepiej sprawdzić napisy znajdujące się na feldze lub ogumieniu. Powinny tam widnieć dane dotyczące:


  • średnicy obręczy,

  • szerokości opony.


Nie mniej ważne są też dodatkowe oznaczenia na produkcie informujące o sposobie montażu, amortyzacji oraz innych cechach charakterystycznych opony.


opony pełne do wózków widłowych


Struktura opon gumowych


Ze względu na zastosowaną technologię i strukturę opony można podzielić m.in. na:


  • elastyczne,    

  • superelastyczne.


Dostępne w sprzedaży opony elastyczne składają się z dwóch warstw w całości wypełnionych gumą. Tego rodzaju koła dobrze sprawdzają się na równym podłożu, np. w magazynach i halach produkcyjnych. Z kolei opony superelastyczne trójwarstwowe posiadają dodatkową powłokę amortyzującą. Wpływa to na lepsze właściwości trakcyjne oraz odprowadzanie ciepła w trakcie jazdy. Opona superelastyczna przeznaczona jest do każdego rodzaju podłoża, jest bardzo wytrzymała i zapewnia duży komfort podczas kierowania wózkiem widłowym.


Sposoby montażu opon pełnych


Choć opony pełne to wyroby bardzo trwałe i odporne na zniszczenia, to i one po pewnym czasie ulegają zużyciu. Po czym poznać, że koło wymaga wymiany? Większość producentów stosuje specjalne znaczniki określające maksymalne zużycie opon. Jeśli nie ma takiego symbolu, przy ocenie staniu ogumienia należy wziąć uwagę grubość bieżnika, pęknięcia oraz ewentualne inne uszkodzenia. Także pogorszenie się sterowności wózka może być oznaką problemów z kołami.

Montaż opony pełnej przeprowadza się przy użyciu specjalistycznej prasy hydraulicznej. W tym celu należy najpierw odkręcić całe koło, a następnie zdemontować na urządzeniu stare ogumienie z felgi i założyć nowe. Standardowa opona może być montowana na obręczach skręcanych lub pierścieniowych. Natomiast w ogumieniu typu quick od zewnętrznej strony stosuje się specjalny rant, który zabezpiecza opaskę przed zsunięciem się w trakcie jazdy.


Wiesz już, jaki model wybrać?


Jako producent wyrobów gumowych oferujemy szeroki asortyment produktów. Proponujemy opony pełne w wielu rozmiarach, które można zamontować na różnych typach felg. Jesteśmy również otwarci na nowe wyzwania, dlatego możemy wykonać produkt na podstawie Twoich indywidualnych wytycznych. Nasze wysokiej jakości opony pełne wyróżniają się długą żywotnością oraz odpornością na duże obciążenia. Kupując ten rodzaj ogumienia, możesz być pewien, że dokonałeś właściwego wyboru. Sprawdź naszą bogatą ofertę wyrobów gumowych i wybierz odpowiedni produkt. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z naszym działem technicznym. Nasi wykwalifikowani pracownicy chętnie odpowiedzą na wszelkie Twoje pytania. Dysponujemy nowoczesnym parkiem maszynowym i posiadamy specjalistyczną, wiedzę dlatego możemy podjąć się realizacji praktycznie każdego zlecenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej o przemyśle gumowym? Śledź naszego bloga, aby uzyskać aktualne informacje o produktach gumowych i bieżących wydarzeniach.