Blisko

Dlaczego warto odśnieżać pługiem z lemieszem gumowym?

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Dlaczego warto odśnieżać pługiem z lemieszem gumowym?

lemiesze gumowe do pługów odśnieżnych

W zimie często występują nasilone opady śniegu, które dają się mocno we znaki szczególnie kierowcom. Istotne jest, aby służby porządkowe odpowiedzialne za odśnieżanie były wyposażone w odpowiedni sprzęt. Do prac związanych z prawidłowym utrzymaniem dróg, chodników oraz placów używane są różnego rodzaju maszyny i pojazdy. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się więcej na ten temat.

Utrzymanie dróg zimą – jakie rozwiązania możesz wybrać

Jeśli chcesz utrzymać przejezdność dróg w okresie zimowym, musisz się do tego odpowiednio przygotować. Zadbaj przede wszystkim o odpowiedni sprzęt oraz materiały eksploatacyjne. Do odśnieżania dróg najczęściej stosuje się:

  • pług z lemieszem,
  • odśnieżarki.

Urządzenia te powinny być przede wszystkim wytrzymałe oraz odporne na dużą ilość śniegu i brył lodu. Ponadto często pracują w ekstremalnych warunkach pogodowych przy niskich temperaturach. Dlatego tak ważna jest w ich przypadku wysoka jakość wykonania, koniecznie z materiałów odpornych na korozję.

Poszczególne rodzaje pługów różnią się między sobą przede wszystkim wielkością. Mniejsze przeznaczone są do odśnieżania węższych ulic oraz chodników, większe natomiast stosowane są na szerszych arteriach. Pług zamocowany jest do pojazdu pod pewnym kątem, dzięki czemu śnieg jest na bieżąco wyrzucany na bok.

Z kolei odśnieżarki można podzielić na:

  • ślimakowe,
  • ślimakowo-wirnikowe.

Urządzenia te stosowane są najczęściej do odśnieżania chodników, placów oraz mniejszych dróg. Wyposażone są w napęd elektryczny albo spalinowy. Zasada ich działanie jest trochę inna niż pługów. Odśnieżarki zgarniają śnieg, a następnie wyrzucają na bok w formie rozdrobnionego pyłu. Mogą stanowić samobieżne maszyny lub montowane są do innych pojazdów.

Na jakich pojazdach można montować pługi śnieżne?

Ze względy na dużą uniwersalność oraz rodzaj stosowanych mocowań pługi śnieżne mogą być montowane do różnych rodzajów pojazdów. Najczęściej są to: ciągniki rolnicze, wózki widłowe, samobieżne kosiarki, samochody ciężarowe oraz terenowe. Dokonując zakupu, zwróć przede wszystkim uwagę na to, aby dostosować wielkość pługu do rozmiarów pojazdu. Im większa maszyna, tym większy zgarniacz można do niej zamontować. Istotne jest również, aby mechanizm mocujący był stabilny i wytrzymały. Jest to najbardziej wrażliwa część całego zestawu do odśnieżania, poddawana dużym obciążeniom. Jego niewłaściwy dobór może spowodować, że ulegnie szybkiemu zużyciu lub uszkodzeniu.

Jak dobrze i skutecznie odśnieżać?

Stosowane do odśnieżania pługi powinny być dopasowane do szerokości jezdni, aby mogły odgarnąć cały śnieg zalegający na szosie. W przypadku szerszych arterii z kilkoma pasami należy bardzo dokładnie zaplanować pracę, aby ruch pojazdów był płynny i nie zagrażał bezpieczeństwu na drodze.

Ważny jest również kąt mocowania pługa. Im będzie on większy, tym śnieg szybciej zostanie wyrzucony na bok. Urządzenie powinno być również zawieszone na odpowiedniej wysokości, tak aby nie niszczyło nawierzchni jezdni, ale jednocześnie usuwało całą warstwę śniegu.

lemiesze gumowe

Korzyści z zastosowania lemieszy gumowych

Obecnie wszystkie europejskie kraje zrezygnowały z używania skrobaków stalowych, ponieważ szybko się zużywały i negatywnie oddziaływały na asfalt. Ich miejsce zajęły lemiesze gumowe, które wykonane są z materiałów neutralnych dla powierzchni drogowych. Są przy tym odporne na niskie temperatury, uderzenia krawędziami oraz środki chemiczne. Guma nie niszczy się tak szybko jak stal, ponieważ wykazuje wyższą elastyczność i przy kontakcie z asfaltem lub kamieniami delikatnie się odgina. Lemiesze wykonane na bazie materiałów sztucznych umożliwiają bardzo skuteczne usuwanie śniegu, a także materiałów sypkich z chodników, dróg, placów oraz lotnisk.

Wybierz nowoczesne i praktyczne lemiesze gumowe!

Jesteśmy renomowanym producentem lemieszy gumowych do pługów śnieżnych o różnej długości. Do ich produkcji używamy odpornych na ścieranie materiałów syntetycznych. Dlatego nasze wyroby są niezwykle trwałe i świetnie sprawdzają się nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych. Jeśli zajmujesz się odśnieżaniem dróg, placów lub innych powierzchni zamów lemiesz w naszym sklepie internetowym. Możesz także skontaktować się z naszym działem handlowym. Chętnie pomożemy Ci wybrać odpowiedni produkt oraz doradzimy w kwestiach technicznych.

Chcesz dowiedzieć się więcej o przemyśle gumowym? Śledź naszego bloga, aby uzyskać aktualne informacje o produktach gumowych i bieżących wydarzeniach.