Blisko

Bezpieczny parking, czyli jaki? Podpowiadamy, jakie wyposażenie jest niezbędne

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Bezpieczny parking, czyli jaki? Podpowiadamy, jakie wyposażenie jest niezbędne

Separatory parkingowe

Zatłoczone parkingi w centrach dużych miast czy przed galeriami handlowymi to dziś codzienność. Choć auta poruszają się po nich z niewielką prędkością, to i tak często dochodzi tam do drobnych stłuczek. Aby to zmienić, na pewno musisz zadbać o dobry plan organizacji ruchu w takim miejscu. Oprócz tego powinieneś zamontować infrastrukturę parkingową, np. progi zwalniające, odboje gumowe i separatory. Zostań z nami, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zbudować bezpieczny parking. Przygotowaliśmy dla Ciebie garść praktycznych porad!

Planowanie i projektowanie parkingów w praktyce


O bezpieczeństwie na terenie parkingu musisz myśleć już na etapie jego planowania i projektowania. Zawsze bierz pod uwagę zarówno płynność ruchu kołowego, jak i pieszego. Do tego zatroszcz się o wystarczającą liczbę miejsc dla osób niepełnosprawnych oraz dużych rodzin. Budując plac parkingowy przy sklepie, zawczasu pomyśl o ciężarówkach z dostawą. Jeśli będą przejeżdżały przez ten teren, zadbaj o odpowiednią ilość miejsca do manewrowania.

Dobrze przemyślana logistyka to dopiero połowa sukcesu. Aby na parkingu było bezpiecznie, powinieneś jeszcze zadbać o:

  • przygotowanie odpowiedniego oznakowania,
  • montaż dodatkowych elementów wyposażenia, w tym m.in. separatorów parkingowych.

Grunt to dobre oznakowanie

Manewrowanie na zatłoczonym parkingu to duże wyzwanie dla każdego kierowcy. Mało miejsca i ograniczona widoczność – to główne powody stłuczek czy potrąceń pieszych na takich placach. Z tego powodu podstawą jest dobre oznakowanie, zarówno poziome, jak i pionowe.

Przede wszystkim bardzo wyraźnie oznacz wszystkie miejsca parkingowe liniami ciągłymi. Spośród nich wyróżnij te przeznaczone dla niepełnosprawnych, dużych rodzin i dostaw. Namaluj także strzałki kierunkowe oraz linie zatrzymania przy skrzyżowaniach. Nie zapomnij o czytelnych znakach pokazujących kierowcom drogę wyjazdu. Na dużych parkingach, szczególnie wielopoziomowych, ludzie często błądzą. To z kolei nierzadko skutkuje jeżdżeniem pod prąd czy cofaniem w warunkach dużego ścisku – łatwo wtedy o stłuczkę.

Uzupełnieniem powyższego oznakowania parkingowego są znaki pionowe, głównie stopu i informujące o pierwszeństwie przejazdu. Jeśli parking jest zadaszony, strzałki z podłoża możesz powtórzyć na tabliczkach zawieszonych pod sufitem.

Separatory parkingowe sklep

Elementy wyposażenia potrzebne na każdym parkingu

Czas teraz zająć się specjalnym wyposażeniem, które będzie miało kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na terenie parkingu. Polecamy montaż:

  • separatorów parkingowych – są wysokie, dlatego skutecznie porządkują ustawianie aut w wyznaczonych miejscach. Oprócz tego zmniejszają ryzyko uderzenia pojazdu w inny, już zaparkowany, lub elementy infrastruktury, np. krawężniki czy słupy betonowe,
  • progów zwalniających – świetny sposób na zmniejszenie prędkości poruszania się aut po parkingu; zwiększa bezpieczeństwo pieszych i ogranicza ryzyko groźnych kolizji,
  • odbojów gumowych – przydają się m.in. tam, gdzie auta parkowane są blisko ściany, słupów czy drzew. Tzw. odbojnice chronią przed poważnymi uszkodzeniami zarówno pojazd, jak i otoczenie. Oprócz tego przydają się na rampach załadunkowych.

Dlaczego to takie ważne?

Dobre oznakowanie oraz stosowanie odbojów gumowych i progów zwalniających na pewno przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na tym terenie. Elementy wyposażenia możesz wykorzystać również do ochrony pieszych. Jeśli wyznaczyłeś dla nich oddzielne ścieżki, otocz je dokładnie separatorami parkingowymi. W wyjątkowo niebezpiecznych miejscach możesz ustawiać nawet donice betonowe. Uniemożliwią wjazd samochodom, a przy okazji staną się ozdobą. Z kolei progi spowalniające zawsze powinieneś ustawiać w pobliżu przejść dla pieszych.

Z KRM-TRADE skutecznie zadbasz o bezpieczeństwo!

Wiesz już, jak zaplanować swój parking, aby do minimum ograniczyć ryzyko kolizji czy potrącenia pieszego. Jeśli zdecydujesz się na montaż wyposażenia parkingowego, zawsze stawiaj na dobrej jakości elementy. Możesz je zamówić w naszym sklepie internetowym, bezpośrednio od doświadczonego producenta KRM-TRADE! Sprzedajemy nowoczesne separatory, progi zwalniające i odboje wykonane z najlepszych mieszanek gumowych. Sprawnie zrealizujemy każde zamówienie – skorzystaj z oferty już dziś.

Chcesz dowiedzieć się więcej o przemyśle gumowym? Śledź naszego bloga, aby uzyskać aktualne informacje o produktach gumowych i bieżących wydarzeniach.